Sisli bir Ankara sabahından herkese günaydın…Hava o kadar kasvetli ki insanın yataktan çıkası gelmiyor.Bende  birazcık daha uyuyayım düşüncesiyle gözümü kapattım ki, uyandığımda amanıınnn….geç kalıyorum telaşıyla öyle apar topar hazırlandım ki sormayın:) Allahtan bugün yiyeceğim elmayı bile rendelemiştim, kendimden bir aferin daha aldım :) Hep diyorum ve hep söyleyeceğim; çalışan bir bayansanız diyette yiyeceğiniz yiyecekleri bir gece öncesinden hazırlayın, ertesi gün hazırlarım, çok yorgunum bahanesine sığınmayın :) Geç kalabilirsiniz, sabahları bir aksilik çıkıp, hazırlanma süreniz uzayabilir ki genelde ben süslenmekten yemek hazırlamaya vakit bulamıyorum :D
Şeyda Coşkun da kişilerin yiyeceklerini bir gün öncesinden gönderiyor hem de çaylarına kadar. Vitamini gitmez mi önceden hazırlarsanız diye soruyorsanız, tamam, taze hazırlamış gibi olmaz ama eminim Şeyda Coşkun’da bunu düşünmüştür  bir yaşam koçu olarak :)
Sabahki telaşımdan tartılmayı unuttuğumu sanmayın, iki arada bir derede de olsa çıktım tartıya :) Dünkü normal menü tam koruma olmuş benim için :) Ne artı ne eksi…Azıcık 100 gramda olsa gitseydi be diye düşündüm ama yediğin protein barın cezası olsun bu sana dedim :D
Eylül ayı listesinde 1. haftam bugün itibariyle bitti ve 60.5 tan 58.5 düştüm, ehh 2 kilo gitmiş fena değil dimi :) Daha fazla giderdi muhtemelen ama öncesinde 3 günde 3 kilo diyeti yapıp bu 3 günde -3.300  kilo vermiş biri olarak vücudumdan tüm ödem namına ne varsa hepsinin bu 3 günde akıp gittiğini düşünüyorum, bu hafta gidenlerin çoğu da yağdandır. Günde 3 lt su içen ve hergün yürüyüş , haftada 3-4 kez pilates yapan biri olarak kasdan gittiğini düşünmüyorum açıkcası :) Neyse diyet bitsin şu kas-su-yağ analizimi yaptıracağım :) O zaman herşey belli olur nasılsa…
Bugün çoğu kişinin tadını daha doğrusu kokusundan dolayı sevemediği karabuğday-elma günü.Bense o kadar alışmışım ki tadına emin olun 1 tencere koysanız önüme hiç sıkılmadan yerim :)
Bugünkü liste:

Sabah: Karabuğday, elma
Malzemeler : 1 adet orta boy yeşil elma,2 kaşık karabuğday,1 çay kaşığı kadar tarçın
Hazırlanışı : Önce karabuğdayları diri kalacak şekilde haşlayacaksınız. Soğumasını bekleyin Ardından elmayı kabuklarıyla rendeleyip üzerine 1 silme çay kaşığı tarçın ilave edip karışımı karabuğdaya ekleyin.
Öğle Karabuğday, elma  (Sabahki öğünün aynısı)
16:00 Ara: Salatalık (2 adet küçük salatalık), çay
Karın bölgesi yağlarına karşı metabolik çay
Malzemeler :1 tatlı kaşığı anason,1 tatlı kaşığı rezene,1 tatlı kaşığı biberiye,1 tatlı kaşığı karanfil,1 tatlı kaşığı papatya
Hazırlanışı: Malzemeleri kaynamış suya atıp 5 dakika demledikten sonra süzün.
Akşam: Karabuğday, elma (Sabah ve öğlenki öğünün aynısı)
Ara: 2 adet küçük Salatalık, yeşil çay

Öncelikle bu detokstan hiç korkmayın , ciddi anlamda doyuyorsunuz karabuğdayla, uzun süre tok tutuyor sizi yani. Hatta diyete başlarken çoğu kez bu detoksla başlatıyor Şeyda Coşkun. Ben aralarda salatalık  yerine yarım yeşil elma yedim. Derya Baykal’ın programında böyle uygulanırsa tek gıda tüketileceğinden daha iyi sonuç alındığını söylemişti Şeyda Coşkun. Salatalık vermesinin sebebini de, gün içinde insanlar sürekli tatlı bir şeyler yiyor, tuzlu bir şey canları çeker diyerek düşündüğümden ara öğünlere genelde salatalık veriyorum demişti ;)

Karabuğdayı haşlama konusuna gelince: Ben ilk olarak sıcak su döküp,1-2 dk beklettikten sonra süzüyorum.Sonra üstünü kapatacak kadar tekrar sıcak su ilave edip sabah kadar bekletiyorum.Pişirme falan yok yani, sabah hazır oluyor karabuğdayım. Zaten çok çabuk pişen bir buğday ve dikkat ettiyseniz listede diri olarak haşlamamız gerektiği söyleniyor:) Karabuğdayı aktarlardan,migros, macro center, carrefur gibi marketlerden bulabilirsiniz, kokusunu hiç sevmiyorsanız, yerine kioana da kullanabilirsiniz. Canım arkadaşım Banu’nun keşfettiği ince bir detayı da paylaşmadan geçemeyeceğim. Karabuğdayla ilgili Türkiye ‘de iki marka var:Biri Reis, biri Duru. Reis ‘in karabuğdayında hiç gluten yokken, Duru’nun yeni ürettilen karabuğdaylarında “eser miktarda gluten içerir” yazısı varmış .Eskilerde böyle bir yazı yoktu ama yeni alacaksanız Reis markasını tercih etseniz iyi olur :)

photo1 (9) (Karanlık bir Ankara sabahında çekilmiş bir resim :))

Ara öğünüm:


photo2 (7)

 

Son olarak bu detoks bana zamanında -2200 e kadar ulaşan büyük rakamlarda kilo kaybettirmişti. O kadar olmaz belki ama en az bir -400 bekliyorum kendimden ;)