DETOKS NEDİR?NASIL YAPILIR?

Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır.

Detoks diyetinin; bağırsak ve sindirim sisteminin rahatlaması, gençleştirme, anti-aging, kilo verme gibi etkileri vardır. Şeyda Coşkun’un sistemi haftanın belirli günlerinde detoks yaparak kilo verdirme üzerine oluşmuştur. Ancak bu listelerdeki detokslar çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

  • Bu diyetteki detoksların amacı nefis terbiyesi vermektir.
  • Aynı detoks bu diyette üst üste uygulanmaz, karabuğday+elma detoksu size çok güzel kilo verdirmiş olabilir, ancak bu sadece haftada bir gün yapılmalıdır.
  • Detoksların bir sıralaması yani sistemi vardır, listeleri yaptıktan sonra sizde bu sıralamayı keşfedeceksiniz.Kafamıza göre kilo verdiriyor diye listelerdeki detoksları arka arkaya uygulayamayız çünkü vücut bu kadar detoks üzerine vitaminsiz ve güçsüz kalır.
  • Haftada 3 -4 ten fazla detoks yapılması önerilmez.
  • Kendinizce detokslarla kilo vermek yerine listeleri uygularsanız vücudunuzu yormadan daha rahat kilo verebilirsiniz.
  • Detoks günlerinde menü dışı herhangi bir şey yemek yasaktır, çok acıkırsanız ara öğünlerdeki yiyeceklerin miktarını artırabilirsiniz.

BESİNLER

-Karabuğdayı nerden bulabilirim?Nasıl pişirilir? Alternatifleri nelerdir?
Karabuğdayı migros, macro center , beğendik , carrefour (Türkiye’de) gibi büyük marketlerde çok rahat bulabilirsiniz, çeşitli aktarlarda da satılıyor. Karabuğdayı bir gün önce geceden üstünü hafif geçecek şekilde sıcak su dökerek ıslatırsanız, karabuğdayınız sabaha hazır olur ve tüketirken haşlanmış bir şekilde 3 yk tüketmeniz gerekir.  Karabuğday yerine kiona ve esmer pirinç kullanabilirsiniz. Ancak diyete yeni başlıyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa sadece karabuğday alarak başlayın listelere. Kiona olan menülerde yine yerine karabuğday kullanabilirsiniz zira kionanın 500 gramı son gördüğümde 27 tl idi:) Karabuğday 6-7 tl arası fiyata sahip. Esmer pirince gelince kişiden kişiye değişir ama bana çok yaramadı diyebilirim ;)

ONUN YERİNE NE KULLANABİLİRİM?
-Şeftali, nar, kivi yerine ne kullanabilirim?
Şeftali sezonu yeni açılıyor, narın sezonu ise bitmek üzere…
Şeftali-nar-kivi-armut-ananas- çilek- dondurulmuş kırmızı meyveler (vişne/frambuaz/böğürtlen)
Bu meyveleri birbiri yerine kullanabilirsiniz, mevsimine göre tazesiniz tercih etmeniz en güzeli. Çilek ya da herhangi bir meyveye karşı alerjiniz olabilir ki ertesi gün tartı size bunu zaten gösterecektir, ona göre meyvelerde değişikliğe gidebilirsiniz.
-Pazı yerine ne kullanabilirim?
Pazı-ıspanak-semizotu hepsi birbiri yerine geçer. Pazıyla dolma yapılan menülerde pazı yoksa lahanayı tercih edebilirsiniz.
-Kereviz yerine ne kullanabilirim?
Kereviz ve enginar ikisi de birbiri yerine kullanılabilir.
-Light süt yerine ne kullanabilirim?
Light süte intoleransınız varsa yerine badem/soya/laktozsuz light süt/keçi sütü kullanabilirsiniz. Ayrıca Şeyda Coşkun meyve+yulafla hazırladığı menülerde süt yerine frambuaz ekliyor. (süte karşı intoleransı olanlar için)
-Yumurta yerine ne kullanabilirim?
1 yumurta= 3-4 mantar= 2 dilim hindi füme , bu eşitlikten yola çıkarak kendiniz ayarlayabilirsiniz, ben yumurta tüketmediğimden protein günleri 8 tane mantar kullanıyorum:)
-Et,tavuk,balık, yumurta yiyemiyorum.Bunların yerine ne kullanabilirim ?
Bunların yerine mantar, mercimek, kuinoa kullanabilirsiniz.
-Maş fasulyesi yerine ne kullanabilirim?
Mercimek- maş fasulyesi birbiri yerine geçebilir.
-Karabuğday unu yerine ne kullanabilirim?
Tam buğday unu da kullanabilirsiniz ama karabuğday unu gluten içermediğinden bir an önce bulup almakta fayda var.
-Bamya yerine ne kullanabilirim?
Bamya yada pırasayı mevsimine göre birbiri yerine kullanabilirsiniz.
-Light lor peyniri olarak ne kullanabilirim?
Lor peyniri alırken yağ oranına dikkat etmeniz gerekir, yörsan  lor peyniri en az yağ oranına sahip lor eynirlerden biri  ( %2.2) , inek sütüne intoleransınız varsa keçi loru da kullanabilirsiniz.

TATLI İSTEĞİM GELDİ NE YAPMALIYIM?

Öncelikle derin bir nefes alın ve hedefinin ne olduğunu düşünün. Girmek istediğin kıyafet içinde hayal edin kendinizi, ayna karşısında ulaşmak istediğiniz vücudu canlandırın gözünde. Kesmedi mi illa tatlı mı istiyor vücudunuz :)

Keçiboynuzu veya bir kare bitter çikolata yiyebilirsiniz ya da siz gelin en iyisi kaçamaklar yazıma bir göz atın, belki size uygun bir şeyler çıkar;)   kaçamaklar yazısı için: tıklayınız

Ancak detoks günlerinde kesinlikle menü dışına çıkmayın, yemek istediğiniz şeyleri normal menü yaptığın günlere erteleyin. Vücudununuz kontrolü sizde olsun, öyle bayılma noktasına gelene kadarda aç bırakmayın kendinizi, çok mu acıktınız, hiç duramıyorsanız detoks da yediğiniz öğünlerden bir tane daha ekleyin, ya da aralarda salatalık varsa onun miktarını artırın vs… Bir süre sonra sistemi anlayıp hangi günler neleri yemeniz gerektiğini çözeceksiniz zaten.Unutmayın, bu diyet listesi sadece size özel değil ve siz kendi vücudunu tanıyıp ona göre davranmalısınız.

ÇAYLARIN HEPSİNİ ALMAM GEREKİR Mİ?

Listelerde çok fazla bitki çayı var ve hepsini almak bütçe açısından zorlayıcı olabiliyor, yurt dışında ise bu çayları bulmak daha da sıkıntı. Günde 1-2 fincan yeşil çay içmeniz yeterli ama listede verilen çaylarında mideyi oyalayıcı bir etkisi oluyor , bu değişmez bir gerçek.  Çayları içmessem zayıflayamam diyetim eksik kalır diye de düşünmeyin, hangi bitki çayının sadece zayıflattığı görülmüş. Çaylar sadece ek destek sağlıyor  , bütçeniz elverdikçe yavaş yavaş alırsınız ;) Bütün listelerdekini değil ama en azından bir listedeki çay malzemelerini almanızı tavsiye ederim :)