KİLO VERMEM DURDU NE YAPMALIYIM?

Şeyda Coşkun’un kilo durma durumunda verdiği menü:

1.gün :Siyah etten oluşan protein detoksu, listelerde “Kırmızı Protein Günü” olarak bulabilirsiniz.
2.gün: Beyaz etten oluşan protein detoksu
3.gün: Ananas+yulaf detoksu

REGL DÜZENSİZLİĞİ YAŞAMAM NORMAL Mİ?

 

Öncelikle şunu belirteyim ki bu diyeti yaparken regl düzensizliğim hiç olmadı. Ancak diyet bitiminde regl düzenimde gecikme yaşadım, periyodum 28 günken , 33 güne kadar uzadığı oldu. Regl düzensizliği yaşıyorsanız telaşa gerek yok, yağ miktarınız azaldığı için, bu tarz şeyler normal. Tabi geçici olduğu sürece, benimkisi bir kaç aydan sonra tekrar eski düzenine döndü. Ama bununla ilgili herhangi bir sağlık sorununuz var ve uzun süreli düzensizlik yaşıyorsanız lütfen doktorunuza danışın. Ayrıca bir kadında olması gereken yaşına göre değişen yağ yüzdesi vardır ki zayıflamak uğruna bu yağ yüzdesinin altına inmemek gerekir.Östrojen ,yani kadınsal döngülerin işleyişini sağlayan hormon ,vücut yağ hücreleri tarafından üretilir. Yağ yüzdesinin azlığı ya da fazlalığı östrojen hormonunun dengesini bozar bu da bize regl düzensizliği olarak geri döner. Bu diyeti yaptığımızda yağ oranımız azaldığından başlangıçta regl düzensizli görülebilir ancak bu durum süreklilik halini alıyorsa doktora danışmakta yarar var.

KABIZLIK SORUNUMU NASIL ÇÖZERİM?

Detoksları kafanıza göre yapmadığınız ve listelere birebir uyduğunuz sürece kabızlık sorunu yaşama olasılığınız çok çok az. Ki ben bu diyeti yaparken kabızlık yaşamak bir yana her gün düzenli bir şekilde wc ye çıktığımı söyleyebilirim. Listelerdeki çaylarda kabızlığı önleme aşamasında bence etkili . Hepimiz biliyoruz ki kabızlık olayı ne yiyip ne içtiğimizle yakından ilgili. Protein günlerinde kabızlık olayının yaşanması muhtemel ama ertesi gün sıvı alkali ya da meyve&sebze destekli bir menü ile bu sorun ortadan kalkacaktır. Gene de uzun süren kabızlık şikayetiniz varsa ; aşağıdaki önerilerden birkaçını uygulayabilirsiniz:

 • Öncelikli olarak bol su içmelisiniz.
 • Ege de yetişen dikenli bir meyva olan frenk incirinden sabah aç karna 2 adet yiyebilirsiniz.
 • Psyllium bitkisini kullanabilirsiniz.(karnıyarık bitkisi olarak da bilinir, akdeniz havzasında yetişen çekirdekleri şişerek hacmi artan jelatinoz yapı kazanan bitki türüdür.)
 • Kuru kayısı veya kuru mürdüm eriğini bir bardak suyun içinde bekleterek sabah aç karna bu suyu içiniz.Suyu içtikten sonra kayısı ve erikleri yiyiniz.
 • Keten tohumunu havanda biraz döverek, light yoğurda karıştırarak yiyebilirsiniz.
 • Sinameki, kabızlığa karşı etkili bir bitkidir, ancak kontrollü kullanmak gerekir. Bağırsağın içindeki kaydırıcı mukozayı da dışarı atacağından, sinameki kullanımını bıraktığınızda kabızlığınız daha da artacak, bağırsağınızın içi kuruduğu için kabızlığınız daha da şiddetli olarak devam edecektir.
 • Gebelikteki kabızlık sorunu için Şeyda Coşkun bol su ve lifli sebzeler ayrıca uryani eriği kompostosunu öneriyor.(şekersiz)

Sabahları aç karna tüketeceğiniz hurma hem bağırsakları hareketlendirir hem de kanı temizler.Yukarıda saydıklarım dışında ben de türk kahvesi de kabızlık sorununda oldukça etkili :) Ancak yukarıda sayılanlar detoks günlerinde tüketilmeyecek, baştan uyarımı yapayım:)

HAMİLELER İÇİN ŞEYDA COŞKUN’DAN ÖNERİLER:

 • Günde mutlaka 50 dk yürüyüş (sabah 7 veya akşam 7)
 • Bol protein ve yeşil yapraklı sebzeler
 • Yer fıstığı ve kabak çekirdeği (tuzsuz olmalı )
 • Bol su ve gazsız içecekler (rezene, papatya gibi)
 • Ayşe Öner’in kitabını acil olarak almanızı tavsiye ediyor :)

YÜRÜYÜŞ

-Spor yapmam şart mı vakit bulamıyorum ?
Eğer sağlıklı yaşam biçimini benimsemek istiyorsanız şunu unutmamanız gerekir, sporsuz bir sağlıklı hayat olmaz. Şeyda Coşkun listeleri yaparken her gün 1 saat yürüyüşü muhakkak öneriyor. Sebebi vücuda serotonin yani mutluluk hormonu salgılatması…Yürüyüş yaparken 50 dk nın altına inmemeye ve bu süre zarfında en az 5 km yürümeye dikkat etmelisiniz kızlar :)Yürüyüş yaparken de  benim ortalama hızım 6-6.5 arası değişiyor bu hız yaşa göre değişebilir  ancak  en önemlisi de yürüyüş yaparken hiç bir şekilde durmamalısınız, ayakkabı bağınız çözülse bile :)

-Yürüyüş bandında hangi hızla yürümeliyim?

Öncelikle havanın ısındığı şu günlerde tavsiyem tabiki açık hava yürüyüşüdür ve yürüyüş bandının çok aşırı kullanımında diz kapaklarına tahribat yaptığı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak dışarıda açık havada bol bol oksijen alıp yürümek yerine evde yürüyüş bandında yürümeyi tercih edenlerdenseniz yürüyüş programınız şu şekilde olmalı: 5.0 hızla başlayıp 10 dk bir 5 hız artırımı yapıp, gene aynı hızla bitirmelisiniz . Yani 5.0 ile başladınız, 10 dk sonra hız:5.5, 10 dk sonra hız:6, 10 dk sonra hız:6.5, 10 dk sonra hız:6, 10 dk sonra hız:5.5, 10 dk sonra hız 5 olarak yürüyüşünüzü bitirmelisiniz.

-Ne zaman ve ne kadar yürüyüş yapmalıyım?

Şeyda Coşkun’un önerdiği saatler sabah 7 veya 8 yada akşam 6 dan sonra. Genellikle müşterileriyle 9 km  yürüdüğünü söylüyor .Ancak bu sizin hayat koşullarınıza uymayabilir, kendinize göre değiştirebilirsiniz, hiç spor yapmadıysanız birden 9 km çok fazla gelebilir. 50 dk lık yürüyüşlerle başlamayı deneyin. Unutmayın önemli olan saati değil, önemli olan yürümek… Yanımda illa biri olsun da demeyin, yükleyin telefona en sevdiğiniz, ruhunuzu okşayan müzikleri, takın kulaklığı ve çıkın yürüyüşe… Vakit bulamıyorum diye de bahanelere sığınmayın, ben de çalışıyorum ve kendime ayıracak  1 saati çok rahat buluyorum. Önemli olan istemek… İnsan isteyince her şeye vakit yaratır. Yürüyüşü ya da herhangi bir sporu yaparken de kendinize işkence ediyormuş gibi düşünmeyin.” off gene spora gideceğim” düşüncesini atın kafanızdan. Bu tarz düşüncelerle ömür boyu yapacağınız bir aktiviteyi hayatınıza ekleyemezsiniz.

-Yürürken su içelim mi?
Spordan 1 saat önce su içme işini bitirmeniz gerekiyor ve yürüyüşünüze wc girip öyle başlayın, spordan 1 saat önce yarım lt su ve spordan hemen sonra yarım lt su içmeniz yeterli.

-Hangi ayakkabıyı kullanmalıyım?
Şeyda Coşkun’un önerisi New Balance, Air max Nike. Ama önermediği bir marka var Converce :)
Ayak sağlığınız için yürüyüşte ayakkabı çok önemli , ancak yukarıda sayılan markalardan illa alacaksınız diye bir zorunluluk da yok, yürüyüş için Blanche tabanlı bir ayakkabı işinizi görecektir , decathlon gibi mağazalarda çok da uygun fiyata bulabilirsiniz yürüyüş ayakkabılarını.

– Yürüyüş dışında başka spor yapabilir miyim, sadece pilates yapsam olur mu?

Bu soruya Şeyda Coşkun’un cevabı pilates tek başına zayıflatmaz . Pilates yapabilirsiniz ama yürüyüşle desteklemeniz gerekli. Diğer sporlara gelince bacakları kalınlaştırmayan sporları yapmanız gerekir yoksa hiç bir bayan Roberto Carlos un bacaklarına sahip olmak istemez :)

-Strech hareketleri neler , yapmam gerekir mi?

Yürüyüş sonrası en önemli şey strech , lütfen her gün yürüyüş yaptıktan sonra 5-10 dk streche zaman ayırın. Strech bacaklardaki gerilmeyi engeller ve sizi rahatlatır .Benim en çok yaptığım strech hareketleri:esneme-hareketleri-spor4 stretchimages (1)   images (2)    images

 

Bu hareketlerin hepsini 25-30 sn derin nefesler eşliğinde yapıyorum, çok aşırı acı hissetmemelisiniz strech yaparken. Önemli olan nefes eşliğinde yapmak ve herkesin strech yeteneği farklıdır,bunu unutmayın. Kendinizi zorlamadan ve kendinize uygun hareketleri yapın strechte, illa yukarıdaki hareketleri yapmak zorunda değilsiniz.

 KİLO KORUMA AŞAMASINDA NELER YAPMALIYIM?

Artık kilo verme kısmını bitirdiniz ve amacınıza ulaştınız, gösterdiğiniz azim ve iradeniz için öncelikle tebrik ediyorum sizi ;)

Kilo koruma kısmında en çok sorulan soru ” Çok çabuk kilo verdim, hemen geri alır mıyım?” yani hızlı verilen kilo hızlı geri alınır mı? Bu konuda Şeyda Coşkun “Bu kadar emek harcanılarak verilmiş kilo kolay kolay alınmaz ancak sen bütün bildiklerini unutup sabah tost, öğlen schnitzel+makarna , akşamda içki vs olayına girersen, üstüne bir de spor yapmazsan kilo alman kaçınılmaz diyor” ki haklıda.

Hayatınızda hangi diyeti yaparsanız yapın; spor yapmayı bırakıp eski beslenme alışkanlıklarına geri dönerseniz o verdiğiniz kiloların daha fazlasını bile geri alabilirsiniz. Ama bu listeleri yaparken kendi nefsinizi eğittiğinizden dikkat ettiğiniz sürece kilo almıyorsunuz. Dikkat etmekten kastım ; diyet sonrası da beyaz unsuz, şekersiz ve yağsız normal beslenmeye devam edeceksiniz. Haftada 1 kez mümkünse sabah kahvaltısında çavdar ekmeği tüketebilirsiniz. Sabah meyve+yulafla kahvaltı yaptıysanız, öğlen sebze, akşam protein alarak kendi menülerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz, tabi listelerdeki gibi sabah-öğle-akşam menülerinin gene bir düzeni ve saati olmalı.

Koruma kısmında kahvaltılarda sürekli aynı şeyler tüketmek yerine her gün farklı bir kahvaltı yapmayı deneyin. Örneğin, bir gün otlu omlet yiyorsanız, bir gün meyve yulaf, bir gün lorlu salata, bir gün lorlu mantar, bir gün detoks juice , bir gün yoğurt+meyve şeklinde kahvaltı menülerinizi oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak sizin elinizde, listelerdeki menüleri artık biliyorsunuz, o menüleri koruma kısmında da uygulayabilirsiniz. Kilonuzda artış yaşanmıyorsa detoks yapmanıza gerek yok, protein ağırlıklı beslenmeniz kafi ancak kilo koruma kısmında ufak bir kaçamakta artış görme olasılığınız yüksek, hemen ertesi gün protein detoksu yapıp bu artışı tolere edebilirsiniz. Vücudunuzda yediklerinizden dolayı çok fazla ödem varsa ananas+yumurta detoksu yapıp, kiraz sapı çayı içerek kısa sürede ödemlerden kurtulmanız mümkün.
Verdiğiniz kiloları vücudun kabul etmesi için ona süre tanımalısınız , yani 10-15 kilo veren birinin tartıda kilosunun sabitlemesi için en az 6-7 ay koruma yapması gerektiğini bir dergide okumuştum. Dikkat ederseniz detoks demiyorum, artık öğrendiğiniz sağlıklı yiyecek ve menülerle kilo koruma kısmını kendiniz yapmalısınız.Derya Baykal programında +2 ve -2 kilo arasında kilo değişikliği yaşıyorum ona göre dikkat ediyorum demişti. Zayıflama sürecinde ektra -2 verirseniz kilo koruma kısmında birazcık şımarma şansınız olabilir :)
Spor tabiki kilo koruma kısmında olmazsa olmazlardan :) ve kalorili sağlıksız bir yiyeceği yemeden önce bir düşünün, gerçekten onu yemek mi sizi mutlu ediyor yoksa aynadaki fit görüntünüz mü….Anlık zevkler yerine kalıcı duygular yaşayın!!

Not: Bu arada Ayşe ARMAN’ın yaptığı paylaşımlarda aslında Şeyda Coşkun’un diyet süresince gazete listelerindeki gibi çok sıkı diyet yaptırmadığını görüyorum. Yani gene detoks vs yatırıyor ama hafta sonu biraz serbest bırakıyor sanki… Misal Ayşe Arman bugün içki içeceğini söylemiş, Şeyda Coşkun’ da votkaya izin vermiş, muhtemelen bol buzlu iç demiştir :)Ya da Seren Serengil’e haftada bir de olsa küçük light kolaya izin verdiğini biliyorum ki 11 kilo verdikten sonra kendisi ödül öğünü olarak suşi yedi.(Bunlar instagram fotograflarından gözlemlediklerim) Geçen hafta programında da menülerine her akşam gofret eklendiğini söyledi .Tabi bu gofret muhtemelen sağlıklı olanlardandır :) Yani demek istediğim şudur ki diyet yaparken hedefe ulaşmak için amacınızdan şaşmayın ama bunun içinde hayatı kendinize işkence haline getirmeyin, normal menüler de kilo vermeniz güzel gidiyorsa sağlıklı kaçamaklarla kendinizi biraz şımartabilirsiniz ;)

Çok uzun yazı oldu farkındayım ama tüm sorulan soruları toparlamaya çalıştım, umarım herkese yararlı olur :)