Herkese merhaba, uzunca bir aradan sonra yeni bir yazıyla açılışı yapayım dedim :) Son zamanlarda bana facebooktan ya da maille en çok sorulan soru kilonu nasıl koruyabiliyorsun, verdiğin kiloları geri aldın mı? tarzında sorulardı.

Diyet yapmanın en zor kısmı bence kilo vermek değil verdiğin kiloyu korumaktır. Çünkü kilonu vermişsindir istediğin görüntüyü aynada görebiliyorsundur ve önceden yiyemediğin canının istediği, kalorili yiyecekleri yemekte özgürsündür. Özgür olmasına özgürsün de kilo almamak için bu yiyecekleri yemenin miktarı ne olmalıdır, birden bire karbonhidratlı yiyeceklere nasıl geçiş yapmamız gerekir , kilomuzu korumak  için hayatımız boyunca hiç börek, makarna, pilav,çikolata, ekmek yemeyecek miyiz, ne kadar yersek kilo almayız şeklindeki sorular eminim benim gibi hepimizin kafasını kurcalıyordur.

Kilo vermek istediğimiz için hep kaç kilo olacağım, ne kadar sürede vereceğim gibi  konularla ilgilendik ve hep bu son bir daha kilo asla almam, yeter ki istediğim kiloya ineyim şeklinde söylemlerde bulunduk. İstediğimiz kiloya ulaştığımızda ise tamam işte bitti, başardım diyerek eski yeme alışkanlıklarına yavaş yavaş geri dönmeye başlıyoruz. İşte asıl iş aslında şu an başlıyor. Diyet sona erdiğinde uzun bir süre kendimizi kısıtlanmış hissetiğimiz için sevdiğimiz besinleri tüketmeye başlıyor, nasılsa bir iki gün sonra tekrar dikkat etmeye başlayacağım diyerek sevdiğimiz besinlerin tüketimini arttırıyoruz fakat diyetten sıkılmış ve yorulmuş olmanın getirdiği olumsuzluklarla beraber bu 2-3 gün hiç bitmiyor ve ağırlık artışları başlıyor. İlk 6 ay kaybedilen ağırlığın korunması ve yemek düzeninin sağlanması açısından önemlidir diyor çoğu uzman. Peki nedir koruma programı?Özellikle bu kadar hızlı kilo kaybından sonra nasıl yapılmalıdır?

Eğer benim gibi hayatınızın uzunca bir döneminde ara ara kontrolsüz yeme krizleri yaşıyorsanız ki bu yeme krizlerinde önünüze gelen ne varsa bir anda silip süpürüyorsanız, üzgünüm bu sorununuzu çözmeden sizin ideal kilonuzda kalmanız imkansız, hayatınız boyunca kilo alıp- vermeye mahkumsunuzdur. Kilo koruma programı bir yana eğer benim gibiyseniz sizin en başta bu duygusal açlık dediğimiz yeme krizlerine çözüm üretmeniz gerekir.
Liseden sonra yaklaşık on yıldır 2-3 haftada bir ben sürekli olarak bu yeme krizlerini yaşıyordum, yeme krizlerinde ne mi yiyordum: 1 paket cips, büyük paket kek, 2-3 kase kuruyemiş, albeni, çeşitli gofretler, işte ne varsa börek,makarna, nutella vs… Hani bunların hepsi çok kısacık bir zaman diliminde 2-3 saatte gerçekleşiyordu, sonrası ise hep pişmanlık ve geri alınan kilolar olarak geri döndü bana…indir

Öncelikle bu durumun yeme krizi olduğunun farkında değildim, canım istedi yedim işte diyordum ta ki bu son seneye kadar…  Ertesi gün telafisini yapsam belki çok etkileyemeyecek bu yeme krizleri kilomu ama bu şekilde her gün yeme krizi yaşarsanız bir haftada 3-4 kilo almanız kaçınılmaz. Ki benim hayatımın çoğunda yeme krizlerim bir-iki hafta sürdü, sonra tekrar diyet, sonra tekrar yeme krizleri vs… Sonuç mu: Ben hala başlangıç kilomdayım, bir arpa boyu yol alamamışım…

Şeyda Coşkun listeleri çok güzel ve çok hızlı bir şekilde kilo verdiriyor, evet başlangıçta çok zor, listelerde çok az yiyecek var ama malesef şöyle bir durumda var, bu diyetten sonra çok ufacık bir kaçamakta çok fazla kilo alıyorsun ve listeler çok sıkı olduğu için listeler bittikten sonra yeme krizlerini tetikleme olasılığı oldukça yüksek… Ki ben bu listelerle bu durumu 2 kez yaşadım, 10 kilo verdim sonra sınırsızca 2-3 hafta yedim, bu on kiloyu geri aldım tekrar 10 kiloya yakın verdim, artık akıllanmıştım, baktım yeme krizlerim devam ediyor , soluğu diyetisyende buldum, üstelik sadece bu sefer 2 kilosunu geri almıştım :) İçinizden ne gerek var diyetisyene diyen olabilir ama benim gibi yeme krizleri yaşayan birinin bu sorunu çözmeden kilosunu koruyabilmesi imkansız… Ve şu an bu diyetin en sıkıntılı kısmı koruma… Şeyda Coşkun’la birebir çalışanlar gayet güzel kilosunu koruyor, hatta bir bayan bir yıl boyunca inanılmaz çok yedim ama sadece 5 kilosunu geri aldım demişti, üstelik diyetten sonra sporda yapmamış…Peki nasıl oluyor bu durum, ben inanılmaz çok yediğimde bir haftada 5 kilo alabiliyorken onlar nasıl muhafaza ediyor kilosunu…. Bu kısım hala muallak diyebilirim… Tamam spor şart onu biliyoruz ama ömrümün sonuna kadarda listelerdeki koruma menülerini yaparak yaşamayı istemiyorum ben…  Koruma kısmında haftada 1 en fazla 2 detoks, yağsız,şekersiz,beyaz unsuz,tuzsuz beslenmeye devam deniliyor, üstelik bunu çok uzun bir süre yapmanız gerekiyor… En az 6 ay…Ama en sıkıntılı kısım siz diyetteyken o yiyeceklerle aranıza çok fazla sınır koyduğunuz için birden, fazlaca yemeniz muhtemel…işte ertesi gün tartıda +1 ya da+2 kiloyu görünce hemen detoksa sarılıyoruz sonrası gene aynı düzen…Peki asıl soru şimdi geliyor…Ömür boyu detoks yapılır mı, haftada bir de olsa…Bence kesinlikle hayır… Sağlıklı yaşam için gerekli olabilir belki ama bana hiç uygulanabilir gelmiyor bu düşünce… İşte bu yüzden hafif bir artış da hemen detoksa sarılmamamız gerekiyor, düşünsenize ne kadar sürdüreceksiniz bu detoks olayını… hani sonu yok bu durumun… İşte bu yüzden gün içinde ne yerseniz yiyin telafisini bilmeniz gerekiyor. Bu sebeple diyetisyenden yardım alıyorum şu an. Menülerime gün içinde yavaş yavaş karbonhidrat ekliyoruz… İşte bu ekmek, pilav, makarna vs oluyor… En önemlisi de 1 dilim pastamı yedim, onu nasıl telafi edeceğimi söylüyor bana, ya işte kuru pasta veya börek istedi canım, onu yersem menüdeki neden vazgeçmem gerektiğini öğretiyor. Hemen hemen 2-3 günde bir masum kaçamaklar koyduk, yeme krizsiz bir ay geçirebilmek için…  Bakalım yeme krizime çözüm olacak mı:)
En merak edilen kısım kilom:diyetten sonra şu an +3 artışdayım yani 59 kiloyum ama artık bu kilo ufacık kaçamaklarda oynamıyor. Diyetisyenim karbonhidrata karşı vücudun ilk başta tepki verdiğini söylüyor, bir aya kadar ideal kilom 55 e dönermişiz, üstelik aç kalmadan yiyerek :)) Bu kez son diyetimi yapıyorum ama tam yapıyorum, her şeyi kuralına göre oynuyorum, bakalım sonuç ne olacak :))