Okul dönemi açıldı, herkesin gözüne battığı iki aylık tatilim bitip ben de iş hayatına girmiş oldum… Tekrar başladı sabahın 6 sında kalkmalar, söylenerek evden çıkmalar …off off daha 2. haftadayız ama ben tatili özledim diye haykırmak istiyorum…

indir (5)

eminim hadi senin 2 aylık tatilin vardı , biz napalım dediğinizi duyar gibiyim :) Vallahi burdan öğretmen olacaklara sesleniyorum, bir bayan için yapılacak en güzel mesleklerden biri ;) doğru yoldasınız, önünüzdeki kpss gibi engelleri aştıktan sonra iyi bir okula da düşerseniz , ohhh sizden iyisi yok :D

Neyse efendim her hafta ders programı değişen bir stresli bir öğretmen olarak ben sizi daha fazla bunaltmıyım , dönelim özümüze :) yani diyet konusuna…

Bana göre sonbaharda ya da kışın yapılan diyetler daha başarılı oluyor, yazın ne kadar dikkat edeyim deseniz de tatilde ipin ucu kaçabiliyordu. Ama sonbaharda o size dert olan kilolarınızdan kurtulup , bahara güzel bir başlangıç yapmak istiyorsanız Eylül ayından daha güzel bir ay yok bence diyete başlamak için.
Eğer diyetisyene gidemiyorsanız ve zayıflamak gibi bir amacınızda varsa size tavsiyem günlük liste yazın kendinize… Az çok çoğumuzun sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgisi var; neyin yenip neyin yenmemesi gerektiğini biliyoruz. Ama uygulamaya gelince fısss…. Gözümüzü döndürüyor o börekler, tatlılar…. Ben kendimi kontrol etmek için her gün yediğimi içtiğimi buraya yazmaya karar verdim , listelerimi de dünyalar tatlısı , en zor anımda bana cevap yazarak tekrar amacımı hatırlatan Nuray Hanım kontrol edecek, instagramdan çoğunuz tanıyorsunuz diye düşünüyorum ;) Bu listelerle bizim amacımız tatlı krizlerimi kontrol etmek ve tabiki birazcık kilo vermek :D

1. gün

kalkar kalkmaz limonlu ılık su + YOGA ( genelde 15 dk lık youtube dan do you yoga ile yapıyorum ben, 30 günde yoganın temel prensiplerini öğretiyor , gün gün ilerliyorsun,tavsiye ederim )

sabah: çavdar ekmeği ile yapılmış light kaşarlı tost, yeşillik + domates +yeşil çay  ( siz az yağlı bir peynir ile de yapabilirsiniz , ben peynir yiyemediğimden kaşarı tercih ediyorum )
öğle: 1 su bardağı tam buğday unlu, domatesli makarna + soya filizli salata ( makarna kesinlikle tam buğday unlu olmalı, evde yoksa bulgur pilavı da tercih edebilirsiniz, soya filizli salataya gelince ben evde bulunduğundan yaptım, siz kafanıza göre bir salata yapın kafi :)
ara (17.00) :şekersiz türk kahvesi + 1 avuç badem

arkasından 50 dk’lık tempolu yürüyüş

akşam: yarım palamut (fırında pişirdim) + salata (roka+tere+maruldan oluşan bol limonlu bir salata yaptım)

(20.00)   40 dk pilates   Aslında salona yazılacaktım, ama bana yakın civarda, ümitköy civarında aletli pilates bana göre birazcık pahalı, ders başına 100 tl istiyorlar :/ Bende kuzu kuzu döndüm Ebru Şallı’ya, beyaz tv’nin 1. bölümlerinden başlayarak her gün pilates yapma kararı aldım:)

(21.00) ara : laktozsuz sütlü nescafe ( siz light sütle de yapabilirsiniz laktoza intoleransınız yoksa)

23.00  uyku zamanı :)

Gördüğünüz üzere 5 dk sonra uyumuş olmam gerekiyor:) Gözler de hafif kısılmaya başladı zaten :) Şimdi benim beslenme düzenim böyle , sizde evdeki malzemelerle bir şeyler ayarlayın artık :) Önemli olan akşamı proteinle kapatmakmış ve Nuray Hanım’ın dediğine göre ara öğün yapmayarak ben kendimi aslında tatlı krizine ya da açlık krizine koyuyormuşum .
Hepimizin temel mantığında aslında aç değilsem ara öğün yapmayayım, boşuna kalori almayayım mantığı vardır. Ama nerden bilelim kendimizi kısır döngüye koyduğumuzu ki akşam 21.00 en tehlikeli saatlermiş . Hem biz alkali yaşamdan akşam 17.00 den sonra bir şey yememeyi öğrendik , bırak ara öğünü, asıl öğünlerden bile vazgeçtik zamanında ama işte… Bu arada günlük 3 lt suyu, 3 kupa bitki çayını ve akşam yemeğini en son 19.30 da bitirmeyi unutmayın :) Hadi bana tatlı rüyalar ;)