Bu aralar herkesin elinde bir soya sütü furyası başladı gidiyor , çikolatalısı , çileklisi derken tadı da hoşumuza gitmiyor değil şu soya sütünün :) Gel gelelim beni asıl korkutan GDO lu olup olmaması  ki Türkiye’de  GDO’lu ürünler yasak olmadığı için içtiğimiz ” Soya Sütü” nün GDO’lu olması muhtemel. Son dönem de yüksek bir artışa geçmesinin sebebi şu alkali yaşam kavramının hayatımıza girmiş olması diye düşünüyorum.  Uzmanlarımız da yıllardır içtiğimiz inek sütünü zararlı olarak bize lans edince biz de birazcık alkaliye yakın olan soya sütüne ister istemeden yöneldik  milletce. Bu aralar çok revaşta olan intolerans kelimesi de hayatımızda bir çok besinde yer aldığından herkesin ağzında benim inek sütüne karşı intoleransım var kelimesi dolaşmaya başladı. Şahsen ben o intolerans testi yaptırmadım ve inek sütüne karşı intoleransım var mı yok mu bilmiyorum. İçtiğimde herhangi bir rahatsızlık da vermiyor ama buna rağmen laktozsuz süt ya da soya sütü kullanıyorum. Sebebi mi: Tamamen sürü psikolojisi… Etrafımda sağlıklı beslenen insanlar hep laktozsuz süt kullanıyorlardı, bir ara  uzun bir dönem yaptığım Şeyda’nın detokslarında hep laktozsuz süt kullanılıyordu. Sonrasında bizim eve normal süt girmemeye başladı yaklaşık bir yıldır. Uzunca bir süredir de soya sütü kullanır olduk ta ki Nuray Hanım beni uyarana kadar… Ben her ikindi arasına soya sütlü latteyi sıkıştırınca o da uyardı haliyle , GDO’lu ve çok içmemeye çalış diyerek. Laktozsuz mu, keçi mi ,yağsız mı, yarım yağlı mı, fındık mı, badem mi diye diye piyasaya o kadar çok süt çıkardılar ki vallahi şaşırır olduk hangisini içelim diyerek. Gözünü seveyim eskinin, eskiden tek bir süt vardı hepimizde onla büyüdük :D şimdi bu karmaşa neden… Sağlıklı besleneceğiz diye o kadar çok kendimizi paralıyoruz ki , hemen birisi bişi mi dedi, o na yararlı mı geldi, hoooppp, ertesi gün aynı şeyi yapmak için kendimizi yıpratıyoruz… Ama nereye kadar böyle sürecek bu devran, işte asıl mesele bu…

Şahsen kendim badem sütünü , alternatif olarak light sütü kullanıyorum. Malum badem sütü oldukça pahalı bazen almak bütçeyi zorlayabiliyor.

Bu arada yanlış anlaşılmasın inek sütü yararlıdır demiyorum,inek sütü için demiyorum ancak soya sütü de bence çok masum değil. Benim gibi son zamanlarda soya sütünü her gün kullanmaya başladıysanız bu gidişata bir son vermekte fayda var ;)  Birazcık düşününce genleriyle oynanmış soyanın sütünü içmenin ne derece sağlıklı olduğunu eminim farkedeceksiniz ;)