Stres ve düzensiz yaşam stilimiz yüzünden, ne yersek yiyelim, yeteri kadar vitamin ve mineral alamıyor gibi hissediyoruz…

Fast food’la beslenmek, sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak, yoğun stres ve daha birçok nedenden dolayı, sağlığımız her an tehlike altında. Sadece yediğimiz sebze ve meyveler bizi bu etkenlerden korumaya yetmiyor. Güne daha dinç başlamak ve stresle mücadelemizde bize yardımcı olmak için, imdadımıza besin destekleri yetişiyor!

Besin takviyesi nedir?

Besin destek ürünleri, oral yolla alınan ve diyete ek olarak bir veya daha fazla besin maddesinin alınmasını sağlayan ürünlerdir. Hap, tablet, kapsül, sıvı, ve toz şeklinde olabilir. İçerdiği besin maddeleri:

Vitaminler
Mineraller
Amino asitler
Bitkisel İlaçlar
Probiyotikler
Enzimler

Özellikle bir hastalığın tedavisi için geliştirilmiş veya hastalıktan koruduğu veya daha uzun yaşam sağladığı iddia edilen ürünler konusunda dikkatli olmak gerekir. Bir besin destek ürünü kullanıyorsanız veya kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Kafamıza göre, başkasına iyi geliyor diyerek, kulaktan dolma bilgilerle besin takviyesi kullanmak YOK :)

GNC ‘ ye girince sağolsun ordaki uzmanlar öyle bir göz boyuyor ki her şeyi alıp, sağlığınıza sağlık katmak istiyorsunuz ama yok öyle bir şey :)  Besin takviyesi yerinde ve doğru kullanılırsa yararlı oluyor. Besin takviyesi almadan önce detaylı araştırma yapmakta fayda var , misal omega-3 almak istiyorsunuz; o kadar çok omega-3 var ki ve fiyatları da o kadar çok değişken ki neyi alacağınızı şaşırıyorsunuz. Böyle zamanda güvendiğiniz eczacınıza danışmakta fayda var. Ama şunu unutmamak gerek,  besin takviyeleri:

Diyetin yerine geçemezler: Gün almanız gereken tüm besin öğelerini, vitamin ve minerlalleri karşılayarak diyetin yerine geçemezler. Sadece besin destek ürünleri alarak hayatınızı sürdüremezsiniz.

Besinlerin yerine geçemezler: Gün içerisinde besin destek ürünlerini kullanarak bir ya da birkaç öğünde besin yerine kullanılamazlar. Bu tarzdaki besin destek ürünleri geçici çözümler sunarlar, bırakıldıklarında etkinliklerini yitirirler.
Bir ömür boyu kullanılmazlar: Besin destek ürünleri besinler gibi ya da bazı ilaçlar gibi bir ömür boyu kullanılmazlar. Sorunların çözümlenmesi ya da kullanım amacına varıldığında destek ürünleri bırakılmalıdır.

Hayalperest olmayın: Kanser, kalp hastalığı, diyabet, AİDS gibi ciddi hastalıkları düzelten bir destek ürün yoktur. Besin destek ürünleri hastalığın belirtilerini azaltarak ilerlemelerini yavaşlatırlar.

Şarlatanlara kanmayın: Satın aldığınız ürünün yararlılığı güvenilir kaynaklar tarafından onaylanmış olmalıdır. Adını duymadığınız ürünlerin kökenleri üretim izinleri, ürünü onaylayan kurum hakkında geniş bilgi sahibi olmadan ürünleri almayın.

 

Ben aslında besin takviyesi kullanmayı uzun süredir araştırıyorum ancak diyetisyenim Nuray Hanım d-vitamini ve balık yağı için gerek yok dedi. Kışın gelmesine ramak kala günlerde dışarı çıkıp birazcık güneşlenmek ve yağlı tohumlu yiyecekleri tüketmek de aynı işi görürmüş ;) Sevgilerle…