Ucu bucağı yok bu beslenme bilgilerinin… Her gün yeni bir haber, yeni bir araştırma , eski bilgiyi kökten değiştirecek nitelikteki yeni bilgiler. İnsan takip etmekte zorlanıyor, hangi bilgiye inanacağına şaşırıyor vallahi. Bir taraftan Karataycılar , bir taraftan Alkali Beslenenler , bir taraftan ekmeksiz diyet olmaz diyenler, bir taraftan ekmeği bırak, karbonhidratı azalt diyenler…
Hatırlıyorum ben küçükken babamın diyet yapması gerekiyordu ve haftada bir ya da iki yumurta yeme hakkı vardı . O zamanlar için yumurta, diyet yapanlar için zararlıydı şimdinin ise muhteşem yararlı besini. Her gün yemeyi geçtim günde 5-6 tane yumurta yiyin bişicik olmaz diyen doktorlarımız, uzmanlarımız var bizim. Eskiden tereyağı zararlıydı, babannemin falan önünden kaçırırdık biz, yemesin diye, şimdi ise bol bol ye, tereyağını.

index

Eskiden kilo vermek istiyorsanız yağlı tohumlardan uzak durun derlerdi şimdi ise bol bol fıstık, ceviz yiyin, sağlıklı yağdan korkmayın diye bas bas bağırıyorlar televizyonlarda.
Alkaliciler başlattı zaten bir karbonatlı- limonlu su furyasını. Herkes abandı karbonata – limona.Sanırsın ki yağlar sadece onlarla eriyor. Ayşegül Çoruhlu hocamız her gün sebze-meyve suyu için sloganı ve Alkali Diyet kitabıyla gönüllerimizde taht kurdu.  Vücudumuzdaki hastalıkların temel sebebini anlatmaya çalıştı ,hepimizi sardı Alkali yaşam… Alkaliciler ve Karataycılar ekmek zararlı, vücudun ihtiyacı yok ekmeğe derken, aaa o da ne , bu işin okulunu okumuş uzman diyetisyenlerimiz bu sefer “Ekmeğime Dokunma” harekatını başlattı. Sağlıklı karbonhidrattan korkmamamız gerekiyormuş onlara göre.
Eh sağlıklı beslenme sağolsun, organik furyasını çıkardı yaşamımıza. Anasını satayım her şeyin organiği var, üstelik iki-üç katı fiyata.

images

Eehh organik alacağız ürünleri diye ocağımıza incir ağacı diktiğimiz yetmez gibi, yurt dışında popüler olan chia seeds, kinoa gibi pahalı ürünlerde girdi sağlıklı yaşamımıza. Sokakta satılan sütleri kaynatıp içerek büyütülen biz, sardık badem, soya, hindistan cevizi sütlerine. Şimdi soruyorum size… Nereye kadar gider bu devran… Uzman doktorlarımız ve diyetisyenlerimiz anlaşamıyorken birinin ak dediğine öteki kara diyorken insanın kafası karışmıyor değil. Şahsen ben merak ediyorum,  ömrüm yeter de yaşarsam 20 yıl sonra beslenme dünyasında hangi bilgiler geçerli olacak diye… çok da kafa yormamak gerek böyle şeylere, size de tavsiyem vüdunuza ne iyi geliyorsa onu yapın, sağlıklı ya da zayıflatıyor diye hemen balıklama atlamayın her bilgiye ;)