Gebeliğin 31. haftasında olan biri olarak çok geç kaldım bu yazıyı yazmaya farkındayım:) Geç olsun, güç olmasın diyelim:) Hamileliğimin ilk üç ayını düşününce şu an ahhh ahhh diyesim geliyor :)  

Mide bulantısı çok yaşamamış biri olarak ilk üç ayımı gayet güzel geçirdim diyebilirim. Düşük korkusu yaşadığımdan dolayı pilatesin yerini yürüyüşlere bırakmıştım. Mide bulantısı yaşamıyordum ama genel olarak bir iştahsızlık söz konusu idi. 2 ana öğün yapan biri olarak başlarda ayy acaba çocuk besleniyor mu diye evham yapmadım desem yalan olur ama bu dönemde Ceren’le çalıştığım için beslenme konusunu doğru bir kaynaktan öğrendiğim için içim rahattı.

Öncelikle size verebileceğim tek tavsiye; internette yazan, forumlarda konuşulan ya da çevrenizden duyduğunuz asılsız olan her şeye kulak tıkayın.Biliyorum etkilenmemek zor ama yapmak zorundayız.

kulak-cinlamasi-hastalik-habercisi-olabilircf6139f95c906524d5d4 (1)

Yok maydonoz yeme, dereotu mu bırak hemen. Zinhar yukarıya uzanma, hiç bir iş yapma bol bol yat. Hurma mı ay düşük yapar o, çay-kahve mi içiyorsun sen, doktorun içme demedi mi sana, daha neler neler….

Öncelikle size şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hiç bir besin direk düşüğe yol açmaz, doktorumun ilk cümlesiydi. Yiyebiliyorsan ye maydonoz, dereotu, içinde demir var bebeğe de yararlı olur diye eklemişti. Ben heyecanla ne yemeliyim diye soru yağmuruna tutarken önemli olan ne yediğin değil ne kadar yediğin, abartmadığın sürece hiç bir şeyin zararı yok diye benim soru bombardımanımı tek cümleyle özetlemişti:) Hiç birimiz bir bağ maydonoz ya da dereotunu yemiyoruz bir oturuşta ya da günde 10 hurma yiyeniniz yoktur herhalde. O yüzden azar azar canınız ne istiyorsa yiyin. Önemli olan dengelemek!!!

Formeo’nun ücretsiz anne-bebek etkinliğine de katılmıştım ve uzmanların tek dediği artık daha dikkatli yemek zorundasın, bebeğinle aynı tabaktan besleniyorsun diye uyarmıştı. Yanlız aşırı paketli gıdaya yönlendirmeleri beni çok memnun etmedi acıkcası…

Hamileliğimin başlarında süt ürünlerini organik almaya dikkat ettim ama sonradan organik ürünler daha çabuk bozulduğu için bu durum çok uzun sürmedi açıkcası. Hamileliğim boyunca ya yarım yağlı ya da light süt tükettim. Acıkcası kilolu hamile kalmış biri olarak ve gün içinde yağlı tohumlar (ceviz,badem vs) tükettiğim için süt ürünlerindeki yağ oranımı bilerek düşürmek istedim:) Yoğurtu da light tüketiyordum ama Ceren’in önerisiyle yarım yağlıya geçiş yaptım, hem daha ekonomik oluyordu:)Yumurta konusunda genelde marketten flotty marka yumurta aldım, onun dışında organik olmayan tavuk ve yumurta hiç tüketmedim diyebilirim:)

genel olarak nasıl beslendim dersek ;

 • Her gün mutlaka bir öğün çiğ yeşil sebze yemeye gayret ettim. Genelde roka,tere,dereotu,maydonoz gibi yeşillikleri çok tükettim.
 • Balıktan tiksindiğim için kendimi çok zorlamadım, omega-3 desteğine başladım, hatta Ceren krill yağını önerdi.Vonnka marka kullanıyorum , gebeliğim boyunca kullandım,sadesini tavsiye etmem hamsi yutmuş gibi oluyorsunuz ama portakal aromalısı gayet güzel.

indir

 • Folik asit desteği çok önemli, besinlerden de alıyorum özellikle çiğ yeşil yapraklı besinler kullanılıyor ama doktorumun verdiği folik asit hapını da her gün kullandım.
 • Haftada 2 kez kurubaklagil tükettim genelde yaptığım salatalara katıyordum,işe götürürken pratik oluyordu.
 • Kabızlık için yulaf kepeği, yulaf ezmesi kurtarıcımdı. Haftada en az 2 kez yulaf ezmesiyle yapılan lapa+meyve tükettim ve hiç kabızlık problemim olmadı:)
 • Her gün 2 ceviz / 15 badem /25 tane antep fıstığı/çiğ kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar tükettim, miktarı tabiki yazdığımla kalmıyordu :D O gün içinde beslenme düzenime göre hepsinden yediğimde oldu, sadece 2-3 cevizle sınırlı kaldığımda…Ama her gün bir tanesini yemeye gayret ettim, çiğ kabak çekirdeği salataya çok yakışıyor, aklınızda bulunsun;)
 • Ara öğünlerimde genelde süt ürünleri başrol oynuyordu, sütü tek içemediğim için kafeinsiz kahve kurtarıcım oldu. Yanında da ya siyah kuru üzüm/meyve/ 2-3 hurma gibi seçeneklerden birini tükettim.
 • Haftada 2-3 kez kırmızı et tükettim, beyaz et olarak da genelde hindi etini tercih ettim. Demir emilimini tam sağlamak için yanında mutlaka bol limonlu bir salata eşlik etti. Etin yanında ayran içmek istediğim durumlarda genelde şalgam tercihim oldu.
 • Gereksiz kalori olarak görülen pasta, hamurişi, poğaça, pilav gibi şeyleri yememeye gayret gösterdim.Canımın istediğinde tabiki yedim ama kısıtlı miktarlarda:)Öncelikle hamilesin, iki kişilik yemen gerekiyor düşüncesini kafanızdan çıkarın , iki kişilik değil iki kat sağlıklı yemeniz gerekiyor. Çikolaya yedim evet ama bitter olmasına özen gösterdim.
 • Yumurta yerken süt ürünleri kullanmamaya gayret ettim, yumurtanın içinde de demir var ve vücudun demiri kullanabilmesi için yanında c vitamini kaynağı  tüketmeniz gerekiyor, kalsiyumla birleşince malesef vücut tarafından emilemiyor:) C vitamini kaynağı olarak da kırmızı ya da yeşil biberler kahvaltıda süper gidiyor:)
 • Türk kahvesi tiryakisi olarak günde bir şekersiz türk kahvesi içtim, genellikle çok önerilmiyor ama benim tek keyfimdi, Ceren’de günlük kafein miktarını aşmadığım sürece sıkıntı olmadığını söyledi.
 • Tek yediğim peynir kaşardı. Koyu renk sarımtrak rengi peynirlerin kalsiyum oranı  daha yüksek aklınızda olsun:) Kaşarında yağ oranı yüksek ama tabiki takılmadım, önemli olan bebişin ihtiyacı olan kalsiyum, ara öğünlere ya da sabah kahvaltılarına kaşarlı tost haftada 1-2 kez ekledim, yumurtayla kaşarı yan yana tüketmemeye çalıştım demir için:)
 • Yoğurt için de arada süzme yoğurt ya da memlekete gittiğimde doğal köy yoğurdu tükettim, her ikisininde kalsiyum oranları tabiki de daha yüksek;)
 • Ödem atıcı hiç bir çay tüketmedim sadece çok önerilmese de 2 güne bir yeşil çay içtim. Yeşil çay hiç önerilmiyor hamilelikte baştan uyarayım ama ben yeşil çayın tadını çok sevdiğim ve siyah çay tüketmediğim için 2-3 günde bir tükettim işte:)
 • Tatlandırıcı içeren her şeyden kaçtım, o eskiden kalorisiz diye kullandığım tatlandırıcıların hepsi çöpe gitti.Ceren’in tatlandırıcılar konusunda yaptığı açıklamalardan sonra hayatımda bir daha tatlandırıcı olacağını düşünmüyorum açıkcası.

  Hamileliğimde eskiden yaptığım gibi sağlıklı beslendim ama yiyeceklerin kalorilerine ve yağ oranlarına çok takılmadım, ilk üç aylık dönemde olduğum için sadece 45 -60 dk lık yürüyüşler yaptım. 66.5 kilo ile başladığım hamileliğim ilk üç ay sonunda 64.5 a düşmüştü bile ;)
  Sabahları çalışmadığım günlerde geç kalkıp erken yattığım için gün içinde öyle ağır basan uyku problemim olmadı ama her gece erkenden uyuyakaldım diyebilirim;) Yatış konusunda yüz üstü de yattığım oldu ara ara doktorum sıkıntı olmadığını bu aylarda istediğim gibi yatabileceğimi söyledi.
  Kilo konusunda da zayıf hamile kalmadıysanız tavsiyem ilk üç ayda hiç kilo almamanız, çünkü ilk üç ayda hamilesiniz ama vücudunuz ektra bir enerjiye ihtiyacı yok. Hatta Ceren son yapılan araştırmalarda hamile bayanlarda vücudun son üç ayda ektra bir 100-200 kalorilik enerji ihtiyacına ihtiyaç duyduğunu söyleyince çok şaşırmıştım.
  Kısacası çok enerjik olmasam da bu ilk ayların keyfini çıkardım:)